Toru Giga Cup 2019

Akce, kendó Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Toru Giga Cup 2019

Minulý víkend jsem se vydal spolu s kolegy z Kusanagi kai z Budějovic, kam se chodím učit kendó na turnaj kendó Toru Giga Cup do Prahy. Lukášem Laibrtem z Kusanagikai jsem byl přesvědčen k účasti v soutěžích jednotlivců (nad 40 let a jednotlivci muži). Argument byl jednoduchý, že pan Ozawa říkal, že pro růst v kendó je dobré se alespoň jednou na rok zúčastnit závodů. Byla to moje první soutěž v kendó.

Potvrdil jsem si pravdivost slov pana Ozawy a celkově to byla velmi podnětná zkušenost. Sledováním zápasů se člověk hodně naučí, jak ten či onen řeší tu či onu situaci v zápase. Také pro vlastní porozumění, co vlastně znamená platný zásah. Svoje kendó jsme měl šanci uplatnit v celkem 7 utkání (4 jsem prohrál). Zjistil jsem, že je třeba lépe studovat juko datocu (podmínky potřebné pro uznání zásahu soupeře) a lépe vytvářet a hlavně využívat soupeřových otevření pro úspěšný útok. Tohle bude téma mých příštích cvičení a snažení se v kendó.

Z toho, co jsem byl schopen vidět, tak se mi moc líbilo kendó Martina Fritze z hradeckého Nozomi, pak Adama Urbana z Kacubó a Lukáše Laibrta z Kusanagi kai. Vítěz Japonec Okuzono měl kendó velmi rychlé, mnohdy jsem nebyl schopen postřehnout oceněné platné zásahy. Sebastian Mráz z Kusanagi měl tu možnost pocítit jeho rychlost v zápase ve skupině.

Úvodní nástup
semifinále Fritz (bílá) proti Okuzono (červená)
semifinále Fritz (bílá) proti Okuzono (červená)
Pan učitel Tsuneho Takatera (8.dan kendó kjóši předává pohár vítězi kategorie mužů)
výprava z Kusanagikai a Kokki dódžó (prostě Budějčáci)

Za fotografie děkuji Vláďovi Kuzbovi.

Novinky během jara

Akce, iaidó, kendó, Nezařazené Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Novinky během jara

Po dvouměsíční odmlce se nám podařilo opět rozběhat náš web (přesunuli jsme hosting) a snad příště budeme schopni problémy s webem řešit efektivněji.

Během jara se událo několik věcí. Zástupci oddílu se účastnili několika akcí

duben – Nozomi taikai v Hradci Králové (Hyndrák, Máša) – oba byli pozvání jako soudci na taikai

květen – účast semináři a soutěži na Poland Open iaidó taikai v Zawierce (Březina, na zkouškách na 4.dan nebyl úspěšný), v taikai vyhrál skupinu a prohrál 1:2 v prvním kole KO Jirkovi Leligdonovi z Plzně, který se umístil na 3. místě a získal ocenění Fighting Spirit.

květen – účast na Austria Open iaidó taikai v Salcburku ( účast Hyndrák, Máša), Venca Máša vybojoval 2.místo v kategorii 4.dan, Vláďa byl pozván jako soudce na taikai

červen – Vláďa Hyndrák vedl seminář iaidó ve Zlíně (účast Hyndrák, Pánek )

červen – účast na semináři kendó Sacuki cup v Praze (Březina, složil zkoušky na 1.kjú kendó, kde zúročil svoje cvičení v Kusanagikai České Budějovice pod vedením Lukáše Laibrta 4.dan kendó)

Přípravy na srpnovou návštěvu pana Harady vrcholí a příštích dnech sem na web umístíme podrobnější informace k semináři iaidó s panem Haradou a možnostech cvičení s ním.

Foto z Poland Open iaidó taikai v Zawierce
Momentka z Austria Open iaido taikai v Salzburku (zdroj foto Kendo Linz). V.Hyndrák, který působil jako rozhodčí předával ocenění v jedné kategorii

Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

Galerie, kendó, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

Na letošním únorovém semináři rozhodčích kendó Evropské federace kendó v Bruselu byl nabídnut článek pana Močidy ( 1885-1974 – Kendó Hanši 10.dan) – zdroj obrázku je FCB stránky Evropské federace kendó. Níže je původní anglický překlad a též i český.

Poznámka: to co Japonci nazývají (kokoro 心) a v anglickém textu je přeloženo jako heart (česky srdce), tak je mezi Japonci myšleno spíše, jako to, co je schováno uvnitř člověka. Ne tělesný orgán, ale jeho mysl, ducha, pocity, nálady, postoje atd. Obecně v podobném významu to známe třeba z českého spojení „Dát do toho srdce.“. Proto v českém překladu použiji výraz myšlení-duch, zdá se mi to více vhodné pro pochopení textu.

Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

V Kendo, dokud nedosáhneme 50 let, musíme studovat a procvičovat základy, dokud se nám zcela nezažijí.
V podstatě se zdá, že základy jsou to, co se naučíte a získáte během začátečnické fáze. To je obrovský omyl. Vzhledem k takovým myšlenkám se mnozí lidé učí základy jen tak, že je uloží do hlavy a více je necvičí. V mém případě trvalo 50 let, než jsem se naučil základy svým vlastním tělem.
Mé kendó vstoupilo do skutečného cvičení až po 50. roku věku. Teprve po tomto věku jsem mohl začít cvičit kendó pomocí svého myšlení-ducha.
Ve věku 60. let, vaše nohy a spodní část zad oslabují. Co může tuto slabost překonat, je myšlení-duch. Abych se stal silnějším, začal jsem cvičit myšlením-duchem.
Ve věku 70 let se vaše tělo stává slabší. Proto jsem se snažil, aby mé myšlení-duch bylo pevné (neochvějné, nepoddajné, nekolísavé). Pokud nenecháte své myšlení-ducha kolísat, je to myšlení-duch soupeře, které se odráží ve vašem. Snažil jsem se udržet mé myšlení-ducha klidné a nedovolím mu kolísat.
Ve věku 80 let mé myšlení-duch už nekolísalo. Ale přesto někdy do mé mysli pronikají nějaké neužitečné myšlenky. Nyní se snažím nenechat tyto slabé myšlenky proniknout do mého myšlení-ducha.

——————
Testimony of the Master Moriji Mochida (Kendo Hanshi 10th dan)

In Kendo, until we reach the age of 50, we must study and practice the basics until we digest them completely. It is basically bellived that the basics are what you learn and acquire during the beginner stage. This is a huge mistake. Due to a thought like this, many people learn the basics only by filing them in their heads and do not practice them anymore. In my case, it took 50 years to learn the basics with my own body My Kendo entered the stage of real practice only after the age of 50. It was only after that age that I could start practicing Kendo using my heart.
At the age of 60, your legs and the lower back become weak. What can overcome this weakness is the heart. In order to make myself stronger, I started practicing with the heart.
At the age of 70, your whole body becomes weaker. So I started trying to make my heart immovable. If you do not let your heart move, it is the heart of the opponent that is reflected on your own. I tried to keep my heart calm and not let it move.
At the age of 80, my heart did not move anymore. But still, sometimes, some idle thoughts penetrate my mind. Now, I’m not trying to let these little thoughts penetrate my heart.

————————————————
Zde je několik videí, kde je zachycen pan Močida při jeho cvičení:
https://www.youtube.com/watch?v=_XHSZ-sLG3I
https://www.youtube.com/watch?v=IuI_SambVVk
Briza

Několik fotek z historie iaidó a kendó v Budějovicích

iaidó, Japonsko, kendó Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Několik fotek z historie iaidó a kendó v Budějovicích

V Jihočeské vědecké knihovně jsem našel několik starších příspěvků k historii kendó a iaidó v Českých Budějovicích.
Od roku 1993 se počalo cvičení iaidó a kendó v Českých Budějovicích v oddíle Fudóšinkai, kde skupina kolem Vojtěcha Štrejna a Vráti Červeného, za vydatné pomoci karatistů kolem pana Lišky navázala vztah s pražskými kendisty a iaidisty a začali se od bratrů Hotovcových učit. Část této historie lze nalézt na webu Fudóšinkai http://www.fudoshinkaicb.cz/informace/historie-oddilu

Několik členů pozdějšího Kokki dódžó se dění také od počátku účastnilo ( Hyndrák, Březina trochu později Kusevič, Bohdal a Jarda Adam ).
V roce 1995 tehdy 17.letý Vladimír Hyndrák se v rámci výměnných pobytů vydal na roční studium na střední školu do japonské Curuoky (prefektura Jamagata). Zde se mimo středoškolskou výuku věnoval cvičení kendó ve středoškolském klubu pod panem Asó (7.dan kendó) a iaidó škol ZNKR Seitei iai a Musó šinden rjú pod panem Saitó (6.dan iaidó).

Několik měsíců po jeho návratu z Japonska vyšel v Českobudějovických listech tento článek a fotografie (28.8.1996).

Českobudějovické listy 28.8.1996

Českobudějovické listy 28.8.1996

Další fotografie je ze semináře iaidó v Českých Budějovicích z roku 2005 – Českobudějovické listy 30.9.2005 .

Českobudějovické listy 30.9.2005
Na snímku lze vidět tehdy účastníky semináře iaidó pořádaného oddílem Fudóšinkai České Budějovice. Někteří zachycení iaidisté jsou nyní vedoucími vlastních dódžó a drží vyšší technické stupně (Vladimír Hyndrák, Tomáš Kyncl – oba 5.dan, František Pergler – 3.dan). Na fotce je také Vladimír Hotovec, který spolu se svým bratrem Miloslavem pomáhal výukou oddílu kendó a iaidó v Českých Budějovicích od roku 1993. Také Rjúčiró Akai (mladý japonský učitel) tehdy žijící v Budějovicích. Robert Janovský (celý v bílém) – kendista nyní léta žijící v Japonsku a také se věnuje cestě čaje školy Urasenke. Milan Stecker – výrobce souprav japonských mečů a jejich restaurátor, Pavel Bolf – kovář a výrobce souprav japonských mečů. Vojtěch Štrejn vedoucí osoba Fudóšinkai v Budějovicích a pokračuje v tradici původního dódžó.

Horní řada zleva: Jaroslav Pavelka, Radek Kusevič, Martin Bohdal, Pavel Bolf, Tomáš Kyncl, Vladimír Hyndrák, Robert Janovský
Dolní řada zleva: Milan Stecker, Vojtěch Štrejn, Rjúčiró Akai, Vladimír Hotovec, neznámý, František Pergler

Nějaké další příspěvky ještě přibudou časem.

Bříza

Kjótó taikai (114. ročník) – fotogalerie

Akce, Galerie, Historie, iaidó, Japonsko, kendó, korjú, Překlady z jiných webů, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kjótó taikai (114. ročník) – fotogalerie

V předminulém týdnu se v Kjótu v Japonsku konalo Kjótó taikai (114. ročník) – 3.denní událost Celojaponské federace kendó s množstvím zápasů kendó, zkoušek na 8.dan v džódó, iaidó, kendó a ukázek cvičení učitelů různých starých škol boje.

Zde je odkaz na fotografie (1.strana kendó, 2.strana kendó a enbu korjú)
Zde je fotogalerie https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/sets/72157692313787191