Velmi pěkné iaidó enbu japonských učitelů s 8.danem

iaidó, Japonsko, korjú, Muso šinden rjú, Nezařazené Komentáře nejsou povoleny

Velmi pěkné iaidó enbu japonských učitelů s 8.danem. Nalevo pan učitel ukazuje 4 kata Musó šinden rjú a 1 kata ZNKR Seitei iai, napravo pan učitel ukazuje 5 kata Musó džikiden rjú.

【居合道範士八段】模範演武 Iaido 8th dan Demonstration model

Venca Máša v Jamagatě za panem Haradou – 1. část

Akce, iaidó, Japonsko, korjú, Muso šinden rjú, Nezařazené Komentáře nejsou povoleny

Pozdravy z Japonska

Zdravím celé Kokki dojo a všechny v ČR. Už je tomu týden, co jsem vystoupil v Naritě z letadla a pozemní dopravou pokračoval do Yamagaty za panem Haradou.

Momentálně mám za sebou pět tréninků s panem Haradou. Každý trénink byl jiný. Jezdím s ním do dojo, kde iaidó vyučuje, což je Yamagata, Nakayama a Yamanobe. V Yamagatě je skupina složena z mladých lidí a panuje zde velmi dobrá atmosféra. Zde byl nejvyšší stupeň 3.Dan. V Nakayamě se sešlo naopak asi sedm pánů s vysokými stupni a trénink byl veden, řekněme seriózně a se vší vážností. S mladými iaidóka si pan Harada trénink vyloženě užíval. Je krásné být u toho a sledovat, jak pan Harada mění vážnost a vtípky. To samé ukazuje při cvičení iaidó v katách. Velký tlak na soupeře a oddělení částí útočných, bojových a částí nebojových. Tréninky nejsou tak intenzivní jako v Budějovicích, to se nám pan Harada věnoval na 120%. Tedy jak pro koho :-) . Zde se mi pan Harada také velmi věnuje a začínám cítit stehna. Domluvili jsme se na jednom tréninku denně. I podle pana Harady je to rozumné. Osobně je to moc příjemné. Přes den si nové informace trochu uspořádám v hlavě a večer jsem schopen přijímat nové věci. Hlavní téma tréninků je tlak na soupeře. Pan Harada z 50% kata stojí proti mně a dělá mi kasóteki. Začínám to chápat a vstřebávat. Jen si tento pocit ještě nedovedu navodit uměle.

Jeden trénink byl speciální. Konal se v krásném dojo v Yamanobe, kde se sešli iaidóka z Yamagaty a provádělo se enbu. Skupina asi 10 iaidistů se připravovala na závody. Byl jsem přiřazen ke 4. Danům. Enbu předváděli skupiny po 2-3 lidí rozděleni po stupních 4. Dan, 5. Dan a 6. Dan. Pánové se 7. dany pozorovali enbu a pan Harada s dalším senseiem 8. Dan, byli na pozicích Shinpan a po každém enbu řekli své připomínky. Byl jsem trochu nervózní, ale bylo to velmi příjemné cvičení a mám z toho velmi silný dojem.

Musím poděkovat panu Haradovi, Hotta sanovi a všem zde v Yamagatě, kteří se o mě starají. Všichni jsou moc přátelští a laskaví.

S pozdravem Vašek Máša

Kovář Pavel Bolf na návštěvě v Japonsku

Akce, Nezařazené, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povoleny

Koho zajímají práce českých kovářů replik japonských mečů, konkrétně Pavla Bolfa ( www.jswords.com ), tak na Facebooku profilu uživatele Pavel Bolf i na nožířském serveru knife.cz se objevila reportáž a fotky z jeho cesty do Japonska za poznáváním japonského meče. Jedná se o zajímavé a příjemné čtení a je pěkné viděť, že se podařily obdivuhodné věci.

Odkaz na diskuzní fórum na knife.cz: http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=2756&p=49
Příspěvky s fotkama z návštěvy jsou též stranu před i stranu po.

Iaidó Tora no maki 4 – 居合道 虎の巻 其の四

iaidó, Japonsko, korjú, Muso šinden rjú, Nezařazené, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povoleny

Japonské nakladatelství Ski Journal vydává též literaturu o budó (v japonštině). U nás v dódžó ze zajímavých titulů tohoto nakladatelství pravidelně kupujeme a studujeme informace z občastníku/obšťastníku 居合道 虎の巻 Iaidó Tora no maki ( Iaidó Tygří svitek ). Tento titul vychází pod záštitou/s pomocí AJKF (ZNKR – Celojaponské federace kendó). Loni v srpnu vyšel po dvou letech další díl, v pořadí již čtvrtý 居合道 虎の巻 其の四. Ve všech číslech vždy někdo z 8.danů ZNKR iaidó hanši představí ve svém fotoseriálu svůj pohled na techniku iai (kata či kihon, reihó atd.) a velmi detailním způsobem ji vysvětluje nebo komentuje. Zobrazení chyb a správného provedení, či zobrazení důležitých detailů je velmi názorné. Dá se řící, že i člověk cvičící iaidó bez znalosti japonštiny pochopí, oč jde.

Letos se toho ujal sensei Takeda Kjofusa, který hned na začátku probírá prvních 6 iai kata ze ZNKR Seitei iai. Dále v magazínu jsou představeni „noví“ držitelé 8. danů ZNKR iaidó z poslední doby (cca 1-4 roky zpátky). Můžeme tam najít i profil pana Harady ( učitele Vládi Hyndráka z Kokki dódžó). V další části pan učitel Takašige Jamazaki představuje svoje podání vždy několika kata z Musó šinden rjú z jeho různých úrovní (šóden, čúden, okuden). V dalších částech je ukázka demonstrace správného reihó, zodpovězení otázek a odpovědí ke cvičení iaidó ( Kaneda Kazuhisa sensei – 8.dan, učitel na IBU ), článek o výrobě lupy (materiálu vzniklého ze železitých písků sloužící k výrobě japonského meče) ve vesnici Osafune v oblasti Bizen, i informace o tradici výroby japonského meče této oblasti. Po té je představení jednoho středoškolského dódžó iaidó a též i dódžó iaidó při Ricumeikan Univerzitě. Po té následují profily několika málo vysokoškolských talentovaných iaidistů a též i několik menších článků (historie, představení iaidó na IBU, o výrobci mečů pro iai Nosyudo) a další.

Strana s představením pana Kazuhira Harady (Iaidó 8. dan kjóši, Kendó 7.dan kjóši) z Jamagaty:
page with profil of  sensei Harada Kazuhiro ( Iaido 8th dan kyoshi, Kendo 7th dan kyoshi ) from Yamagata

Info o magazínu:
Formát A4
Stran 144
Cena 1575 JPY (japonských jenú) – cca 320 CZK, cca 12.5 EUR
ISBN 978-4-7899-6207-0
Vydáno 7.8.2012

Koupit se dá na webu nakladatelství Ski journal ( http://www.skijournal.co.jp ) , nebo na japonském Amazonu ( http://www.amazon.co.jp ) – ten ma i anglické rozhranní.

Přímé odkazy na položky ve webových obchodech:
Tora no maki 4 na na skijournal.co.jp – japonsky
Tora no maki 4 na Amazon.co.jp – anglicky

Japonské kulturní dny 2014 – České Budějovice – ukázka iaidó

Akce, iaidó, kendó, Muso šinden rjú, Nezařazené Komentáře nejsou povoleny

Japonské kulturní dny tentokrát proběhnou v termínu od 31. ledna do 2. února 2014, tedy těsně před japonským svátkem Setsubun. Dne 31.ledna proběhnou ukázky japonských bojových umění a naše dódžó se postará o ukázku iaidó. Měli bychom ukázat základní seky iaidó, vysvětlit některá kata ve dvojicích, aby bylo patrné divákovi, co se ve scénáři kata děje a po té provést enbu našeho iaidó škol ZNKR Seitei iai a Musó Šinden rjú.

Budeme rádi, přijdete-li se podívat.

Pátek 31. ledna 2014 (tělocvična č. 1, ZŠ Bezdrevská)
18: 15 – 18:55 Ukázka aikidó – cvičení dospělých (SaiSei Aikido Dojo, České Budějovice)
18: 55 – 19:10 Ukázka iaidó (Kokki Dojo, České Budějovice)
19:10 – 19: 35 Ukázka karate (Shirokan Dojo, České Budějovice)
19: 35 – 19:50 Ukázka kendó (Sandómon Dojo, Praha)

Kompletní program akce lze nalézt na webu jazykové školy AKAI KIKU – ten je opravdu pestrý přednášky, workshopy, ukázky:
http://www.akaikiku.cz/index.php/japonske-dny