Fotografie z 51.Mistrovství Japonska v iaidó

Akce, Galerie, iaidó, Japonsko, korjú Komentáře nejsou povoleny

Celojaponskaá federace kendó zveřejnila fotografie z 51.Mistrovství Japonska v iaidó.

https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/sets/72157669778150805/

51. Celojaponské mistrovství v iaidó

Akce, iaidó, Japonsko, korjú, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povoleny

22. října 2016 proběhl 51. Celojaponské mistrovství v iaidó  ( 51th All-Japan Iaido Championships ), který se letos konal po 24 letech opět v Tokiu (v příštím roce to bude Hirošima). Zde je odkaz na anglický článek o turnaji http://www.kendo-world.com/wordpress/?p=2885 a několik videí.

Videa:
Hanshi 8 – dan Demonstration
OGURA Noburu (Tochigi) a ISHIDO Shizufumi (Kanagawa)
https://youtu.be/3WkwFCXfCkQ

7th Dan Final
KUMEDA Takahiro (Tokio) a HARADA Wataru (Kanagawa)
https://youtu.be/bDKhjP8pa4M

6th Dan Final
YOSHIDA Masumi (Tokyo) a Beau BRIER (Kyoto)
https://youtu.be/FdwRxNJNPCE

Další enbu:

https://youtu.be/JEz5s7zhDW0
https://youtu.be/zEDcu-Q7uXc
https://youtu.be/6hB2pxpnpvU
https://youtu.be/Cp9TG1sN7ak

Tomáš J.

Pozdrav z Japonska

Akce, Japonsko Komentáře nejsou povoleny

Náš dlouholetý člen Venca se též věnuje aikidó několik desetiletí. V těchto dnech pobývá v Japonsku, kde se v Takasaki účastní 12.kongresu Mezinárodní federace aikidó. Poslal nám pozdrav se selfíčkem. Dle webu akce http://takasaki.aikido-international.org/ je zřejmé, že kongres je cvičební událostí a každý den je možno si zacvičit hodiny pod známýmí učiteli – Moriteru Uešiba, Micuteru Uešiba, Tada, Saganuma, Asai, Arai, Kobajaši, Jamada, Horii, Kanazawa, Tisier, Evenas a další.

Z jiného soudku – O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana

Historie, Japonsko Komentáře nejsou povoleny

Někteří lidé z našeho dódžó se věnují/věnovali také jiným budó třeba aikidó, džúdó, karatedó. Já konkrétně džúdó. Postupným zájmem o iaidó a džúdó jsem zjistil, že japonský pedagog a reformátor japonského školského systému a vzdělávání pan Kanó Džigoró 嘉納 治五郎 (1860-1938) si utvářel během svého života ideje k výchově a vzdělání člověka pomocí cvičení technik a ducha bojových umění. Svojí představu se snažil vložit do Kódókan džúdó, které tvořil spolu s jeho žáky z jejich studia korjú džúdžucu.

Pozdější přerod korjú budžucu a vznik moderních gendai budó více či méně vycházel z jeho idejí a myšlenek – cvičení bojových umění za účelem sebezdokonalování. Po druhé světové válce tento trend ještě sílí. V 80.letech například komise učitelů různých budo, jenž stála za Budó Chartou Japonské Asociace Budó sdružující velké japonské federace džúdistů, kendistů, kjúdistů, sumistů, karatistů, naginatistů, džúkendistů, členů Aikikai, Sorindži kempo čerpala z jeho idejí, to je zaznamenáno v článku o vzniku této charty THE ESTABLISHMENT OF THE BUDO CHARTER – http://judoinfo.com/budo.htm .

Možná, že i pro návštěvníky webu Kokki dódžó (převážně iaidistů, možná i kendistů) by mohlo být zajímavé se seznámit s idejemi Džigoro Kana a trochu si rozšířit obzory. Z mého pátrání a kompilací různých textů či vyjádření jsem sestavil pdf dokument, kde jsem se snažil představit a objasnit širší souvislosti cvičení džúdó – historie, smysl/praxe, ideje.

O džúdó jako výchovném systému Džigora Kana
Širší souvislosti cvičení džúdó – historie, smysl/praxe, ideje

http://www.kitayama-junyu.info/doc/dzudo_vychova.pdf

Dokument je stále ve vývinu a čas od času se objeví jeho aktualizovaná verze na zákaldě nových informací či upřesnění.
Briza

112. ročník Kjótó taikai – enbu ZNKR Seitei iai

Akce, iaidó, Japonsko, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Na letošním ročníku Kjótó taikai tradiční enbu všech ZNKR Seitei iai kata předvedl Kusama Džúniči (8.dan iaidó hanši). Video se podařilo najít na Youtube.

草間先生模範演武
https://www.youtube.com/watch?v=eScENCz6ztA