Velmi pěkné iaidó enbu japonských učitelů s 8.danem

iaidó, Japonsko, korjú, Muso šinden rjú, Nezařazené Komentáře nejsou povoleny

Velmi pěkné iaidó enbu japonských učitelů s 8.danem. Nalevo pan učitel ukazuje 4 kata Musó šinden rjú a 1 kata ZNKR Seitei iai, napravo pan učitel ukazuje 5 kata Musó džikiden rjú.

【居合道範士八段】模範演武 Iaido 8th dan Demonstration model

Venca Máša v Jamagatě za panem Haradou – 3. část (poslední)

Akce, iaidó, Japonsko, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Závěr pobytu v Yamagatě a loučení s panem Haradou

Poslední týden jsem ubytovaný pomocí airbnb v Tendu a už to není tak náročný týden. Když si vzpomenu na první týden v Japonsku, na mnoho nových věcí, orientace, kde co je a do toho značné množství detailů k mému cvičeni od pana Harady. Byl jsem trochu přehlcen informacemi. Druhý týden se vše trochu uklidnilo, začal jsem se orientovat v hromadné dopravě, zlepšil si japonštinu a opravil většinu chyb ve cvičení. To se promítlo v množství přijímaných informací, z nespočtu vět a popsaných stran v mém cestovním deníku se stávaly holé věty, či jednotlivé body ke cvičení. Poslední tři tréninky byly zaměřeny na jednu či dvě věci. Závěry tréninků byly ve znamení enbu. Pan Harada mě nechal cvičit opět všechny katy ( wazy ) Seitei iai a celé enbu natáčel. Následně u večeře proběhl rozbor. A jak říká pan Harada: ,, Enbu vypadalo moc pěkně, až si dáme saké, pak budeme hledat chyby a kritizovat.´´ :-) Opět se usmívá a já mám za sebou další nádherný zážitek ze cvičení v dojo v Yamanobe.

Další den už jsme jen ladili detaily a na závěr tréninku proběhlo opět enbu. Tentokrát v Nakayamě, tedy před diváky z tamního dojo. Enbu jsem prováděl spolu s panem Niwa sanem, který má 5. dan iaidó. Celé enbu Seitei iai pan Harada opět natáčí pro studijní účely. Začínám si být jistý technikami a zřejmě jsem i pochopil, o čem wazy jsou. Stále mám problém s noto a tasením v Morotetsuki. Při enbu jsem se cítil velmi dobře i navzdory lakované neklouzavé podlaze v tělocvičně. Pan Niwa san je skvělý společník při enbu. Velice jsem mu děkoval, že jsem mě tu možnost si s ním zacvičit. Mám z toho opět silný zážitek.

Vše se chýlí ke konci. Závěr mého pobytu je ranní nedělní trénink s výběrem iaididtů Yamagaty v dojo v Yamanobe. Cvičí se společně katy (wazy) Seitei iai a závěrem také enbu, po skupinách, po jednotlivých stupních od 3.danu až po 6. dan. Na místě shinpan (soudce, posuzovatele) sedí pan Harada s dalšími dvěma 8. dany. Dávám do toho vše, zítra ráno odjíždím tak, ať je vidět, že jsem se tu neflákal. Pan Harada už nic ke cvičení neříká, je spokojen a já také. Ptám se, jestli to bylo v pořádku a zda má nějaké připomínky. Usmívá se a říká, v pořádku :-) . Z toho jsem trochu nervózní, ale mám radost.

Už mě čeká poslední společný oběd s panem Haradou, Hotta sanem a Fudžimoto. Výlet do chrámu Jionnji, velkolepá Máša bye-bye párty a rozloučení se všemi, se kterými jsem měl tu čest prožít iaido.

Pondělí ráno usednu do shinkanzenu směr Tokyo a v 9:04 mizí pan Harada se svou paní za rámem okna vagónu a zůstávají mávat na nástupišti v Yamagatě………

Celou cestu přemítám všechny zážitky, připomínky a rozhovory s panem Haradou a usínám až doma v Čechách.

Chci všem poděkovat, díky kterým jsem mohl zažít tak krásné okamžiky a získat nové zkušenosti. Panu Haradovi, Vláďovi, kolegům v práci, rodině a přítelkyni.

Děkuji Vašek Máša

——————
Dodatek od Vaška k významu slov Kata a Waza v iaidó, jak mu bylo vysvětleno panem Haradou:
Pana Harada říkal, že Kata necvičí, že oni v iaidó v Japonsku cvičí Waza. Kata je prostě pohybová forma, pouze jak jdou pohyby za sebou (1 – pravá noha, 2 – levá noha, 3 – ruce na meč atd.). Waza by měla být technika se vším všudy, seme, zanshin, prostě vše.
Pan Harada mi ukazoval i znak pro kata. Je to stejný znak, který má město Yamagata. Yama – hora, kata – uskupení, forma. Takže uskupení hor.
A ještě jedna, (poučka či skutečnost). Dá se říct, že kata je součástí waza. Ale né naopak.

——————

Ozvěny z Jamagaty – cvičení v Kokki dódžó s Vencou

Akce, Japonsko, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Venca Máša je již pár dnů zpět z Jamagaty. Dneska dopoledne se nás několik sešlo ke cvičení, kde nám Venca sděloval a ukazoval skutečnosti, které mu vysvětloval pan Harada k jeho cvičení.

Více méně, vše se točilo k důležitosti ovládání pohybů spodkem těla a tandenem, tlak zadní nohy pro generování/stabilizaci pohybu, boků a uvolnění vršku těla/minimalizace síly rukou v ovládání meče. Vše jsme shledali, jako velmi podnětné připomínky a pomůcky pro naše další zlepšování v iaidó.

Jsme rádi, že se Venca vydal za panem Haradou, strávil s ním maximum času, zanechal tam zřejmě velmi dobrý dojem a s námi se podělil se o informace ke cvičení i zážitky.

Bříza

Venca Máša v Jamagatě za panem Haradou – 2. část

Akce, iaidó, Japonsko, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Tréninky pokračují :-)

Stále doprovázím pana Haradu na všech tréninkách, které v Yamagatě objíždí plus naše soukromé v Yamanobe dojo. Všechny tréninky se věnuje z z 90% mně, takže po 15 minutách mám propocené obě vrchní vrstvy úboru a obi už taky není nejsušší. Stále cvičíme Seitei iai, kde mě učí principy práce těla, nohou a práci se soupeřem a celou situací. Takže osobní názor na koryu po dvou týdnech s panem Haradou je, že to jsou pouze jiné pohyby oproti Seitei.

Už se mi to tu pomalu, ale jistě blíží ke konci a mám tolik informací v hlavě, že bych potřeboval přejít na mód procvičování místo učení. Každý trénink, opravdu každý, jsem si něco opravil či pochopil, jak to funguje. Poslední tři dny si říkám, kdy tento stav skončí. Zatím se tak neděje, což jsem moc rád, je to naprosto skvělý pocit. Mé iai je kompletně změněno. Mám pocit, že je konečně funkční.

Včerejší trénink byl v dojo v Yamanobe. Účastnil jsem se já a bratři Haradové. Celý trénink byl naprosto nabytý a náročný. Mladší bratr pana Harady, 6.dan iaido, je skvělý partner v dojo. Když mi pan Harada něco opravil, naslouchal a snažil se to také udělat lépe. Takže snaha byla zdvojnásobena. Má včerejší osobní výhra je pochopení Okuri ashi. Katy ve stoje dostávají úplně nový rozměr. Sice jsem už všechny poučky slyšel na všech seminářích asi 1000x, ale konečně mně to docvaklo a pan Harada mi to vysvětluje všemi způsoby. Hodně věci ukazuje, jak je dělá on a v této fázi musím být velmi pozorný a sledovat každý jeho pohyb. Když se dobře dívám, pochopím věci mnohem rychleji.

Na začátku tréninku mě nechal rozehřát a udělat enbu všech 12 kata. Seděl, stál proti mně a zapisoval si do bločku. Ke každé katě si udělal jednu až dvě poznámky. Bohatě to stačí, poté jsme projížděli katu po katě se zaměřením na tyto body. Konec tréninku už jsem moc nemohl a v tu chvíli přišel ten moment, kdy pan Harada říká, že když dáš síly 10, vznikne 9. Když dáš síly 3, vznikne taky 9. Takže se veškerá síla soustředila kolem tandemu a horní část těla byla téměř bez síly. V tu chvíli jsem provedl Mae jako nikdy. Měl jsem neskutečnou radost a pocit plnosti formy.

Po skončení tréninku, říká pan Harada v autě. ,, V tomto dojo jsou vždycky dobrý tréninky´´. A já musím jen souhlasit.

A jelikož při tréninku cvičíme a nefotíme, tak přikládám foto z Yamadery.

Mějte se krásně.

S pozdravem, Vašek Máša

Venca Máša v Jamagatě za panem Haradou – 1. část

Akce, iaidó, Japonsko, korjú, Muso šinden rjú, Nezařazené Komentáře nejsou povoleny

Pozdravy z Japonska

Zdravím celé Kokki dojo a všechny v ČR. Už je tomu týden, co jsem vystoupil v Naritě z letadla a pozemní dopravou pokračoval do Yamagaty za panem Haradou.

Momentálně mám za sebou pět tréninků s panem Haradou. Každý trénink byl jiný. Jezdím s ním do dojo, kde iaidó vyučuje, což je Yamagata, Nakayama a Yamanobe. V Yamagatě je skupina složena z mladých lidí a panuje zde velmi dobrá atmosféra. Zde byl nejvyšší stupeň 3.Dan. V Nakayamě se sešlo naopak asi sedm pánů s vysokými stupni a trénink byl veden, řekněme seriózně a se vší vážností. S mladými iaidóka si pan Harada trénink vyloženě užíval. Je krásné být u toho a sledovat, jak pan Harada mění vážnost a vtípky. To samé ukazuje při cvičení iaidó v katách. Velký tlak na soupeře a oddělení částí útočných, bojových a částí nebojových. Tréninky nejsou tak intenzivní jako v Budějovicích, to se nám pan Harada věnoval na 120%. Tedy jak pro koho :-) . Zde se mi pan Harada také velmi věnuje a začínám cítit stehna. Domluvili jsme se na jednom tréninku denně. I podle pana Harady je to rozumné. Osobně je to moc příjemné. Přes den si nové informace trochu uspořádám v hlavě a večer jsem schopen přijímat nové věci. Hlavní téma tréninků je tlak na soupeře. Pan Harada z 50% kata stojí proti mně a dělá mi kasóteki. Začínám to chápat a vstřebávat. Jen si tento pocit ještě nedovedu navodit uměle.

Jeden trénink byl speciální. Konal se v krásném dojo v Yamanobe, kde se sešli iaidóka z Yamagaty a provádělo se enbu. Skupina asi 10 iaidistů se připravovala na závody. Byl jsem přiřazen ke 4. Danům. Enbu předváděli skupiny po 2-3 lidí rozděleni po stupních 4. Dan, 5. Dan a 6. Dan. Pánové se 7. dany pozorovali enbu a pan Harada s dalším senseiem 8. Dan, byli na pozicích Shinpan a po každém enbu řekli své připomínky. Byl jsem trochu nervózní, ale bylo to velmi příjemné cvičení a mám z toho velmi silný dojem.

Musím poděkovat panu Haradovi, Hotta sanovi a všem zde v Yamagatě, kteří se o mě starají. Všichni jsou moc přátelští a laskaví.

S pozdravem Vašek Máša