Seminář iaidó ve Zlíně v lednu 2018

Akce, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Dobrý den,

TENŠIN DÓDŽÓ – KOKKI DÓDŽÓ – ČESKÁ FEDERACE KENDÓ zvou srdečně na seminář
iaidó, který povede Vladimír Hyndrák, 5. dan.

Cvičení se uskuteční ve dnech 13. – 14. 1. 2018 ve Zlíně.

Místo konání:
tělocvična střední zdravotnické školy ve Zlíně – Bartošova čtvrť,
ulice Broučkova

Časy cvičení:
sobota 9.30 – 12.00 a 14.30 – 17.00
neděle 9.30 – 12.00

Cena semináře:
700,- Kč (jen sobota 450,- Kč)

Seminář je vhodný i pro začátečníky.
Nocleh možný v Tenšin dódžó ul. Jateční 523 ve vlastním spacáku (70,- Kč/os.
a noc).

Přihlášky a dotazy posílejte na info@tenshin.cz.
Uzávěrka přihlášek 8. 1. 2018.

V sobotu 16. 12. 2017 navíc pořádáme cvičení základů iaidó v našem dódžó.
Napište si o informace.

S pozdravem
Patrik Orth
Tenšin dódžó
http://tenshin.cz/
https://www.facebook.com/tensindodzo/

EIC 2017 Turín, Itálie

Akce, Galerie, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Letošní mistrovství Evropy iaido se konalo v Italském městě Turín, ležící nedaleko Alp. Za Českou republiku byla vybrána reprezentace ve složení, MUDAN- Petr Špalek, SHODAN – Mája Sluková, Petr Stejskal, NIDAN – Jiří Kloz, Jan Hora, SANDAN – Václav Máša, YONDAN – Pavla Štěpánová, Jan Vebersik.

Samotnému turnaji předcházel jednodenní seminář, který byl zaměřen na důležité body v jednotlivých technikách Seitei iai. Seminář byl pod vedením Japonské delegace, ta bylo složena z pánů Teruo Mitani 8.dan Hanshi, Junichi Kusama 8.dan Hanshi a Masato Nakamura 8.dan Hanshi. Při semináři byly body ukázány všem přítomným. Pan Nakamura sensei prováděl techniky a pan Kusama sensei je doplnil o komentář a upozorňoval na to, co je důležité v každé technice.

Naše skupina 2.-3danů se přemístila do druhé tělocvičny pod vedením Kusama senseie a probíhalo cvičení všech waza Seitei iai. Tento rok byl oproti jiným o mnoho početnější co se týče lidí. Jednotlivé delegace jezdí v mnohem větším počtu než dříve. Promítá se to v nedostatku místa. Byli jsme rozděleni do dalších šesti skupin. Velmi dlouho se čekalo na cvičení, ale buď jste čekali, nebo se učili z toho co vidíte. Musím se přiznat, že po návštěvě Harada senseie v Českých Budějovicích a následně mé v Yamagatě vidím vše trochu jinak. Překvapilo mě, jak moc se mi změnilo načasování a chápání technik oproti předchozím letům. Byl jsem rád, že se nemusím nikam hnát, cítil jsem se svobodně ve svém projevu waza a z toho mám velkou radost.

V sobotu byla soutěž jednotlivců. Při úvodním ceremoniálu patřila chvíle ticha vzpomínce na Jean-Pierre Raick senseie, který zemřel 11.10.2017. Po ceremoniálu bylo popřáno všem mnoho štěstí a ještě zbylo pár minut na rozcvičení. Celá výprava je dobře naladěná a tak akorát nervózní. Všichni si vedou skvěle a celá výprava postupuje z poolu. Všichni máme radost a považujeme to za obrovský úspěch. V K.O. soubojích bohužel prohráváme skoro všichni v prvním kole. Co nás opět těší, že pět zápasů skončilo dva jedna. Jediná Pája Štěpánová postoupila do dalšího zápasu, kde podlehla opět dva jedna. Velkým potěšením bylo na konci dne získání dvou ocenění BFS pro Páju Štěpánovou a Máju Slukovou.

Nedělní soutěž týmů pro nás probíhalo celkem stejně o fous, jako sobotní zápasy jednotlivců. Zde jsme bohužel nepostoupili ze skupiny, kde nás udolal tým z Velké Británie a Polska.

Závěrem celé akce proběhli zkoušky. Z České výpravy se účastnil Petr Špalek, který složil 1.Dan a Jirka Kloz, který složil 3.Dan. Oběma velmi gratuluji.

Osobní pocity z celé akce jsou velmi pozitivní. Snažil jsem se ukázat, co jsem se naučil a občas jsem i nějakého rozhodčího svým podáním iai přesvědčil. Celková kvalita všech závodníků je velmi vysoká a byla radost se účastnit a pozorovat jednotlivé souboje ve všech kategoriích.  Děkuji i celé České výpravě za skvělou náladu a vzájemnou podporu po celou akci.

Vašek Máša

Ozvěny z Jamagaty – druhé cvičení v Kokki dódžó s Vencou

Akce, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

V neděli dopoledne se několik z nás potkalo v dódžó v Boršově nad Vltavou. Cvičili jsme o samotě a část cvičení Venca Máša ukazoval a vysvětloval postřehy ze cvičení s panem Haradou k ZNKR Seitei iai. Tentokráte od waza Sanpógiri do Nukiuči. Zmiňoval, co mu pan Harada opravoval a jak dané skutečnosti vysvětloval. S občasným upřesněním přispěl Vláďa.

Poděkování patří Vencovi za sdělené informace. Dále Venca počátkem listopadu pojede testovat svoje iaidó na Mistrovství Evropy v iaidó do italského Turína.  Hodně štěstí.

Pár fotografíí ze cvičení.

Říjnový seminář Musó Shinden ryu v Zubří

Akce, iaidó, Muso šinden rjú Komentáře nejsou povoleny

DSC_1463sDSC_1598s

Ve dnech 7. a 8. října proběhlo v Zubří na Moravě cvičení koryu. Studenti Kokki Dojo a Tenshin Dojo měli možnost s Vláďou Hyndrákem, který cvičení vedl, rozebrat jednotlivé techniky Muso Shinden Ryu ze stupňů Shoden a Chuden. Víkendové cvičení bylo velmi náročné, ale získané zkušenosti stály za to. Děkuji tímto Vláďovi za zajímavý víkend a trpělivost při vysvětlování.
Libor

Šinbukan taikai 2017

Akce, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Minulý víkend jsme se vydali do Prahy na Šinbukan taikai. Na programu byl v sobotu seminář iaidó vedený Victorem Cookem (7.dan iaidó) z Velké Británie a v neděli soutěž jednotlivců formou Enbu a pak ještě soutěž týmů. Seminář je pravidelně navštěvován iaidisty ze zahraničí. Letos mimo Čechů dorazili iaidisté ze Slovenska, Maďarska, Velké Británie, Itálie a Španělska.
Obsahem semináře bylo ZNKR Seitei iai. Byli jsme velice rádi, že Victor Cook sám demonstroval jednotlivé techniky a my mohli opět osobně pocítit jeho provedení. V minulosti se několikrát stalo, že pan Cook vysvětloval techniky, ale demonstrovali je jeho pokročilí žáci, což jsme naším pohledem neshledávali optimální. Vidět cvičit člověka se 7.danem a s 5.danem je rozdíl a výklad pak člověk lépe pochopí. Všichni z našeho dódžó si všimli odlišností ve výkladu některých technik, kihonu a souvislostí od výkladu pana Harady (každý učitel má své pochopení a preferuje, to co mu dává smysl a to učí). Rozšířilo nám to zase rozhled, proč se některé techniky cvičí tak či onak a tím být otevřenější a tolerantnější při vlastním hodnocení toho, co člověk vidí, jak druzí cvičí. Nicméně během celého semináře jsme si dosyta zacvičili a opravili si pár věcí v našem cvičení ZNKR Seitei iai.
V nedělní části proběhlo Taikai jednotlivců formou Enbu (cvičí až 6 lidí naráz a v případě většího počtu účastníků jsou vybráni porotou tři do dalšího kola, ve finálovém kole je určen vítěz a dva další). Soutěžilo se v kategoriích mudan, 1.dan, 2.dan, 3.dan a 4.dan. Enbu 3.danů a níže letos v porotě rozhodovali již účastníci se 4.danem. Od nás z Kokki dódžó byl v kategorii 3.dan vybrán mezi 3 nejlepší Honza John. Nám ostatním se nepodařilo projít ze skupin.
Soutěži týmů se zúčastnilo 12 týmů, to probíhalo systémem rozlosování týmu do dvojic do pavouka a KO systémem (prohraný končí, vítěz postupuje do dalšího kola). Prohráli jsme v semifinále s maďarským týmem, který posléze ve finále podlehl jinému maďarskému týmu – ve výsledku dělené 3. místo. Opět jsme si potvrdili, že soutěž v iaidó je dobrá příprava na zkoušky, kde člověk musí během 5 kata a Reihó předvést v danou chvíli ze sebe to nejlepší a ukázat tak porotcům, že mu mají technický stupeň udělit. Podobné to je při soutěži – vypořádání se s čekáním na zápas a ztuhlostí těla, vlastní psychikou, kvalitou vlastní přípravy, okolnostmi „Tady a teď“, schopnost „vytvořit si“ představu Kasótekiho. To vše se dá dobře cvičit účastí na soutěžích. Člověk se také sám poměřuje se svými „vrstevníky“ a zjišťuje, co je třeba zlepšit, proč je případně jeho iai horší. To je vlastně smyslem iaidó soutěží, dostat odezvu, co na sobě zlepšit (v technice i psychice) a tím celkově zlepšovat svojí osobnost.
Celkově dva pěkné dny strávené v Praze cvičením iaidó a potkávání se s dalšími iaidisty. Díky iaidistům ze Šinbukanu Praha a Šinbukanu Vyškov za uskutečnění akce.

Shodli jsme se, že někdy na jaře zase bychom (výprava z Kokki dódžó) rádi společně vyrazili na seminář a někteří na zkoušky na vyšší stupeň do Německa nebo Polska, kde se tradičně pořádají zajímavé akce a je tam taktéž vynikající prostředí a lidé. Snad tomu okolnosti dovolí.

Briza

Fotky z nedělního taikai nám nafotila Vendula Mášová (sestra Vency z Kokki dódžó). Za fotky mockráte díky.