Kniha fotek ze semináře s panem Haradou

Akce, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Jako vzpomínku na loňský seminář s panem Haradou udělal Vláďa Hyndrák fotoknihu. Dva výtisky jako vzpomínku dostal pan Harada a jeho asistent pan Hotta, kniha se jim prý velmi líbila. Několik výtisků si objednali členové Kokki dódžó. Aktuálně není žádný k dispozici.

Tisk knihy je dělán na objednávku. V případě, že by jste tuhle knihu chtěli vlastnit, tak je možné ji nechat pro vás vyrobit. Cena vyšla asi na 800 Kč za kus. K vidění kniha bude na semináři iaidó a taikai, které koncem března pořádá Budó Plzeň, kde bude Vláďa a několik členů Kokki dódžó přítomno.

V případě, že by jste o knihu měli zájem rovnou, tak se případně můžete rovnou obrátit na Vláďu Hyndráka (kokkidojo@seznam.cz)

Ještě bych rád zde přidal odkazy na fotografie ze semináře s panem Haradou z webu Budó Plzeň:
Část 1
https://photos.google.com/share/AF1QipOxjG1Pf-FQnV1T-Wpi0FGCODt0w0EoZgS8lOEs46gIrZpifxaYn_LqKz-eHo2-sg?key=VXk0LUhZa084aXNMTG9OWklrQV9pMnBYakpBRmZB
Část 2
https://photos.google.com/share/AF1QipMEBr1IRSOVELt2STawKKvSxpMmqv6exgivsBBRtQlRmbUUIIvkrV3zuX7u32LUvQ?key=b3JHcnZyZnFkR05UZ3NVUlpiNXlUMXl0TTVQNXZ3

Bříza

Lednový seminář ve Zlíně

Akce, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

O uplynulém víkendu zlínské Tenšin dódžó ve spolupráci s Kokki dódžó pořádalo seminář iaidó vedený Vláďou Hyndrákem (5.dan iaidó). Přijelo na 30 iaidistů z mnoha koutů Čech a Moravy. Po oba dny se cvičily techniky ZNKR Seitei iai. Z Kokki dódžó do Zlína na seminář dorazili také Venca Máša a Libor Pánek.  Za uspořádání semináře patří díky Patrikovi Orthovi z Tenšin dódžó ze Zlína. Za fotografie díky Honzovi Vebersíkovi z královohradeckého Nozomi dódžó. Další obdobný seminář iaidó ve Zlíně je předběžně naplánován na letošní červen.

Nippon Budókan Kagamibiraki 2018 – ZNKR Seitei Iaidó enbu

iaidó, Japonsko, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny
Ahoj,
níže je odkaz na video z ZNKR Seitei Iaidó enbu z události Nippon Budókan Kagamibiraki a Budó Hadžime 2018. Svoje iaidó ukazuje pan učitel Ogura Noboru se stupněm 8.dan iaidó hanši. Vidět nohy, jejich práci a postavu zezadu při cvičení iaidó enbu není zase tak běžná věc. Pan učitel zvolil k ukázce kata Mae, Ukenagaši, Morotecuki, Soetecuki a Šihógiri.
https://www.youtube.com/watch?v=wYnsEYgCsnU

Briza

První cvičení v roce 2018

Akce, iaidó, korjú, Muso šinden rjú, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

7.1.2018 v neděli dopoledne jsme se sešli k lehce slavnostnímu prvnímu společnému cvičení v roce 2018.

Před 10.hodinou dopoledne se nás sešlo celkem sedm v tělocvičně Sokola Boršov. Tři iaidisté z Buďějc, ostatní přespolní – Český Krumlov, Chlum u Třeboně, Praha/Hluboká nad Vltavou a Trocnov. Všichni jsou členy Kokki dódžó. Několik dalších členů z rodinných či jiných důvodů nedorazilo.

Převlekli jsme se do iaidógi, umístili jsme kaligrafie a květiny na čestné místo a též vytřeli podlahu. Tím se z tělocvičny, kde na sťěně visí sokolské motto „Tužme se“, stalo naše iaidó dódžó. Společně jsme provedli reihó, rozcvičili se sami. Pro nadcházející hodinové volné cvičení iaidó waza jsme od Vládi obdrželi instrukci, že dnes nemáme při cvičení hodnotit své provedení waza, ale nechat naše myšlení spojit se s mečem a intezivně cvičit.

Každý cvičil waza ze ZNKR Seitei iai nebo Musó šinden rjú, která znal. Po volném cvičení na úplný závěr následovalo enbu, kdy každý z nás před ostatními zacvičil jedno waza dle svého výběru. Tím skončila část cvičení iaidó. Stihlo se ještě pořízení tradičního památečného fota všech účastníků. Popřáli jsme si do roku 2018 vše dobré a během převlíkání probrali účast na nastávajících akcích iaidó v ČR a blízkém okolí. Dódžó jsme opět přeměnili na tělocvičnu, čtvrt hodiny před polednem jsme ji opustili a vydali se domů. Nový cvičební rok byl zahájen.

Za členy Kokki dódžó přeji všem, kdo čte tento text, aby rok 2018 vás provázela osobní spokojenost a drželo se vás pevné zdraví.

Briza

Společná fotka zúčastněných

Studium ZNKR Seitei iaidó

iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Před časem jsem narazil na článek pana Kanedy Kazuhisa z časopisu Kendo World ( číslo 3.3 2006) s názvem Iaidó jako univerzitní předmět. Učitel Kaneda (nyní 8.dan, vyhrál 7krát Mistrovství Japonska) učil a možná stále učí iaidó na IBU (Mezinárodní Budó Univerzita) v Japonsku. Pro účastníky 4.ročníků vedl roční kurz iaidó, který obsahuje 30 lekcí/tréninků. Účastníci jsou ve větší míře studenti posledního ročníku se zaměřením na kendó, ale i několik málo zájemců z řad aikidó, naginaty, karate – celkem všech bývá kolem 35 ročně.

Pan Kaneda během prvního půlroku probírá historii a filozofii, iaidó etiketu, přístup k tréninku a cvičení techniky – jak správně držet meč, důležitost správné techniky, tenouči, hasudži, mecuke, maai, zanšin a používá k tomu systém ZNKR Seitei iaidó. V druhé polovině roku se zaměřuje na nukicuke a důležité koncepty džóhakjú, sajabanare a správné tenouči k vysvětlení mechanismu efektivního použití síly k řezání oblastí meče monouči. Pak porozumění důležitosti maai a zanšin s imaginárním protivníkem (kasóteki) a získat hlubší porozumění filozofie iaidó a na konci být schopen provést všechny kata plynule od začátku do konce.
Proč o tom všem píšu? V původním článku je uvedena osnova a cíle těchto lekcí. Čtenář mající zkušenosti se ZNKR Seitei iaidó jistě najde zajímavosti pro své studium tohoto systému. Mýma očima je tam spoustu zajímavých skutečností, které poodhalují souvislosti a jemné odlišnosti technik v kontextu situace v kata a též částečně i jejich přesah mimo cvičení v dódžó. Osnova pochází z roku 1999, kdy byl tento článek původně napsán pro Kendo Nippon a kdy ZNKR Seitei iaidó obsahovalo ještě 10 kata místo dnešních 12.

Zde je osnova v mém českém překladu z anglického překladu z časopisu Kendo World.

—————
Učební a tréninkový plán

Požadavky: keikógi nebo kendógi, hakama, obi, jmenovku (pozn. meče (mogitó) si mohou půjčit, k dispozici je jich 35 různých velikostí)

První polovina roku
Přednáška 1: O iaidó obecně
Historie, etiketa a metody sekání katanou

Přednáška 2: Nukicuke
Prostřednictvím Ippon-me (mae), obecné vysvětlení základů a jak zasáhnout protivníka před sebou

Přednáška 3: Kiricuke
Prostřednictvím Ippon-me, učení se nukicuke, kiricuke a základní iai postoj (iaigoši)

Přednáška 4: Čiburi
Prostřednictvím Nihon-me (uširo), cvičení psychického stavu a pohybu těla k zasáhnutí protivníka za zády

Přednáška 5: Zanšin
Prostřednictvím Nihon-me, vysvětlení důležitosti sajabiki

Přednáška 6: Nukiuči
V Sanbon-me (ukenagaši) cvičení správného tenouči k odchýlení útoku, pohyb těla, maai, kjó/džicu (slabost/síla) a řez šikmo dolů (kesa-giri)

Přednáška 7:
V Johon-me (cuka-ate), cvičení psychického stavu k zasažení protivníka vpředu a vzadu a technika udeření mečem obouruč

Přednáška 8:
V Gohon-me (kesagiri), cvičení kiriage (řez zespoda nahoru) použitím gjaku-kesa sek (obrácené kesa) a použití správného tenouči pro sek přes kesa

Přednáška 9:
V Roppon-me (morotecuki), cvičení tenouči pro sek a tasení (nukiuči), morotecuki (bod oběma rukama), a jak se pohybovat proti třem protivníkům vepředu a vzadu

Přednáška 10:
V Nanahon-me (sanpogiri), jak bojovat proti třem protivníkům vepředu, napravo a nalevo a jak zasahovat v různé maai

Přednáška 11:
V Hačihon-me (ganmen-ate), cvičení tenouči pro katatecuki (bodnutí jednou rukou) a jak zasáhnout dva protivníky vpředu a vzadu

Přednáška 12:
Zkoumání kamae neboli postojů. V Kjúhon-me (soetecuki), jak bojovat proti protivníkovi v čikama (blízká vzdálenost), také tenouči a pohyby těla pro tasení a sek s použitím hikigiri (tažný řez)

Přednáška 13:
Zkoumání keikó (cvičení). V Džúppon-me (šihogiri), cvičení zasahování s různou maai a pohyby těla protivníků ve všech čtyřech směrech

Přednáška 14:
Zkoumání šiaj (soutěže). Opakování Ippon-me až Džúppon-me.

Přednáška 15:
První půlroční praktický test.

Druhá polovina roku
Přednáška 16:
Vysvětlení mechanismu správného nukicuke (VTR). Kata 1 a 2

Přednáška 17:
Vysvětlení mechanismu správného nukiuči (VTR). Kata 6, 7 a 9

Přednáška 18:
Vysvětlení mechanismu správného kiricuke (VTR). Kata 1, 5 a 6

Přednáška 19:
Vysvětlení mechanismu správného čiburi (VTR). Kata 1, 4, 5, 9 a 10

Přednáška 20:
Porozumění důležitosti maai a zanšin (VTR). Kata 1, 3, 7, and 9

Přednáška 21:
Důležitost mechanismu tenouči a pohybu těla pro techniky bodnutí (VTR). Kata 4, 6, 8, 9 a 10

Přednáška 22:
Boj jeden na jednoho. Kata 1, 2, 3, 5 a 9

Přednáška 23:
Zasahování více než jednoho protivníka, psychický stav a pohyb těla když tvůj prostor je postupně narušován a jsi pod nátlakem. Kata 4, 6 a 8

Přednáška 24:
Stav když vyučuješ. Kata 7 a 10

Přednáška 25:
Porozumění a uskutečnění ki-ken-tai-iči (mysl, meč a tělo jako jeden celek). Kata 1, 3 a 4

Přednáška 26:
Důstojnost v chování 1: Porozumění a studium kigurai (hrdost) a kacudžinken (meč dávající život). Kata 1 a 10

Přednáška 27:
Důstojnost v chování 2: Etiketa obchodního telefonického hovoru a jak hovořit při telefonování. Kata 1 a 7

Přednáška 28:
Vysvětlení cností pomocí iaidó. Kata 1 a 5

Přednáška 29:
Obecné pochopení iaidó a význam moderního iaidó. Opakování kata 1 až 10

Přednáška 30:
Druhý pololetní praktický test
—————

Ještě zde uvedu český překlad slovníčku použitých japonských výrazů, který je součástí anglického článku:
1, Imaginární protivník (kasóteki) – Protivník, který je představou v mysli studenta. Předpokládá se, že protivníci mají stejnou výšku a stavbu těla jako cvičící a také se pohybuje způsobem předepsaným pro techniku, která je cvičena.
2, Tenouči – Držení umožnující ovládat meč uvolněně.
3, Hasudži – Dráha řezu čepele.
4, Mecuke – Způsob, jak se dívat na tvého protivníka.
5, Maai – Bojová vzdálenost mezi tebou a tvým protivníkem.
6, Zanšin – Stav psychické a fyzické ostražitosti.
7, Nukicuke – Když meč je poprvé vytasen z pochvy jako dovednost. Toto je pokládáno za srdce iai.
8, Džóhakjú – Tato fráze popisuje měnící se rychlost čepele. Na začátku by meč měl být tasen pomalu (džó) a pak vystupňovat rychlost uprostřed, (ha) znamená přelomit. Na konci tasení, když špička meče je vypuštěna z pochvy (sajabanare), to by mělo být nejrychlejší (kjú).
9, Sajabanare – Okamžik, když meč je vypuštěn z pochvy.
10, Monouči – Oblast řezání meče, prvních 10 do 20cm čepele.

Co znamená zkratka (VTR), která je v textu použita se mi nepovedlo přesně dopátrat. Snad odkaz, že se jedná o specializovaný výraz, který je pak ve slovníku objasněn.

Kdyby někdo měl zájem o původní anglický článek, tak ať mi napíše email. Mohu jej naskenovaný emailem poslat.

Bříza