Fotografie z 51.Mistrovství Japonska v iaidó

Akce, Galerie, iaidó, Japonsko, korjú Komentáře nejsou povoleny

Celojaponskaá federace kendó zveřejnila fotografie z 51.Mistrovství Japonska v iaidó.

https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/sets/72157669778150805/

51. Celojaponské mistrovství v iaidó

Akce, iaidó, Japonsko, korjú, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povoleny

22. října 2016 proběhl 51. Celojaponské mistrovství v iaidó  ( 51th All-Japan Iaido Championships ), který se letos konal po 24 letech opět v Tokiu (v příštím roce to bude Hirošima). Zde je odkaz na anglický článek o turnaji http://www.kendo-world.com/wordpress/?p=2885 a několik videí.

Videa:
Hanshi 8 – dan Demonstration
OGURA Noburu (Tochigi) a ISHIDO Shizufumi (Kanagawa)
https://youtu.be/3WkwFCXfCkQ

7th Dan Final
KUMEDA Takahiro (Tokio) a HARADA Wataru (Kanagawa)
https://youtu.be/bDKhjP8pa4M

6th Dan Final
YOSHIDA Masumi (Tokyo) a Beau BRIER (Kyoto)
https://youtu.be/FdwRxNJNPCE

Další enbu:

https://youtu.be/JEz5s7zhDW0
https://youtu.be/zEDcu-Q7uXc
https://youtu.be/6hB2pxpnpvU
https://youtu.be/Cp9TG1sN7ak

Tomáš J.

112. ročník Kjótó taikai

Akce, Galerie, Historie, iaidó, Japonsko, kendó, korjú, Muso šinden rjú, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Každoročně Celojaponská federace kendó 全日本剣道連盟 All Japan Kendo Federation pořádá počátkem května v Kjótu v hale Butókuden několikadenní událost, kde jsou k vidění zápasy kendó a ukázky bojových umění, jejichž praktikanti jsou členem Celojaponské federace kendó. K vidění jsou různé školy kendžucu, iaidžucu/iaidó, džódžucu/džódó a jejich nejrůznější zbraně a techniky. Evropští představitelé iaidó se též účastní. V galerii z letošní akce od Celojaponské federace kendó jsem poznal třeba belgického iaidistu Michaela Simoniho (6.dan iaidó). Taktéž pan Harada se účastní této akce, jakožto většina vysoce postavených učitelů Celojaponské federace kendó.

Odkaz na galerii:  https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/sets/72157666234512901/

The 112th All Japan KENDO ENBU TAIKAI
The 112th All Japan KENDO ENBU TAIKAI will be held at BUTOKU-DEN in the Kyoto-shi BUDO Center from May 2 to May 5 2016.
https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/sets/72157666234512901/
By: 全日本剣道連盟 All Japan Kendo Federation

 

Hanami Lehrgang 2016 v Brunšviku

Akce, Galerie, iaidó, korjú, Muso šinden rjú, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Něměčtí iaidisté již několik let koncem dubna pořádají akci Hanami Lehrgang ( Hanami 花見 je japonský svátek, kdy se lidé těší z rozkvetlých třešní (sakura) nebo švestek (ume) , Lehrgang je německy „vzdělávací kurz“). Je pořádán každý rok na různých místech Německa a mimo učební seminář je tam možno skládat zkoušky na 1.-3.dan iaidó. Seminář obvykle vedou něměčtí učitelé s 5. až 7.danem. Letos byl pořádán v Brunšviku (Braunschsweig ) v Dolním Sasku. Myslím si, že seminář je navštěvován jen iaidisty z Německa. Cizinci jsou výjímkou. Jelikož v Čechách se nedá skládat na 3.dan zkouška a na Slovensko jsme jet nechtěli z různých důvodů, tak padla volba jet na Hanami Lehrgang. Z Kokki dódžó jsme jeli dva (já a Jarda Adam) a v Brunšviku se k nám připojil ještě Patrik Orth ze zlínského Tenšin dódžó, také s cílem složení zkoušky a zlepšení svého iaidó jako my. Patrik byl vlastně iniciátorem výpravy na tuhle akci.

http://www.dannychoo.com/en/post/1423/Mitsuike+Park.html

Hanami v parku Micuike, město Jokohama v Japonsku, Zdroj obrázku: http://www.dannychoo.com/en/post/1423/Mitsuike+Park.html

Seminář byl naplánován dle rozpisu velmi stroze pohledem našich zkušeností z jiných zkouškových seminářů. Sobota odpoledne 4 hodiny cvičení iaidó, pak hned zkoušky před pětičlenou komisí učitelů a v nedělní části 3 hodinové cvičení iaidó. Sobotní části semináře se zůčastnilo cca 60 lidí z toho 12 mělo v plánu skládat zkoušky (4 lidé na první dan, 3 lidé na druhý dan a 5 lidí na třetí dan). Byli jsme jediní cizinci. Lidé byli rozděleni do čtyř skupin (skupina lidí připravujících se na zkoušky a tři skupiny dle stupňů). O výuku nebo pomoc při výuce se staralo hned několik učitelů paní Sylvia Ordynsky (7.dan iaido) a Rudi Müller (6.dan iaidó, Aikikai Bamberg e.V.), Peter Röder (6.dan iaidó), Henry Schubert (6.dan iaido). S asistencí jim pomáhali ještě pánové Wim van Mourik (5.dan iaidó, Hakushinkai Berlin) a Peter Kern (5.dan iaidó, Aitokan Bad Homburg). Všechny skupiny se věnovali ZNKR Seitei iaidó. Naší „zkouškovou skupinu“ měl na starosti Henry Schubert. Věnovali jsme se Reihó a postupně kata ke zkouškám (seznam požadovaných 5 kata na každý stupeň přinesl Henry Schubert sebou – na 3.dan to byly Mae, Ukenagaši, Morotecuki, Sanpógiri a Sógiri). Velmi intenzivně vysvětlil hlavní body, zacvičil danou kata a ukázal, co nedělat. Výklad i demonstrace byla perfektní a co navíc, vždy procvičovanou kata shlédnul u každého a konkrétně mu opravoval chyby, či podněcoval ke zlepšení – efektivní a potřebné – přesně to, co člověk potřebuje před zkouškama slyšet pro svůj rozvoj.  Celkově to byly intenzivní 4 hodiny strávené přípravou na složení zkoušek a zaměřené na tento výsledek. Z vedlejších „nezkouškových skupin“ ve výkladu často zněla jména učitelů Sagawa, Furuiči, Išidó, ale obsah jsem nesledoval. V pauze mezi cvičeními za námi přišel pan učitel Kern – si popovídat, seznámit se a laskavě i přátelsky nám dával rady. Zkoušky pak proběhly rychle, důstojně a s dobrým koncem pro nás.

Nedělní část cvičení proběhla ve čtyřech skupinách (do 1.danu se Sylvií Ordynsky), zbytek lidí cvičili korjú ve skupinách dle svých rjúha (Musó šinden rjú (linie pod Furuiči sensejem) vyučoval Rudi Müller, Musó šinden rjú (linie pod Išidó sensejem) vyučoval Peter Röder, Musó džikiden rjú vyučoval Henry Schubert). Přítomni byli také lidé cvičící Šinkage rjú, ti si cvičili sami ve skupině Henryho Schuberta. S Patrikem jsme se připojili ke skupině Rudiho Müllera. Cvičilo a vysvětlovalo se Reihó, Injóšintai, Seičutó a pak ZNKR Ukenagaši. Kata se cvičili také ve dvojicích s bokutó pro lepší pochopení souvislostí. Výklad a způsoby v kata byly velmi podobné jako cvičíme v Kokki dódžó. Jejich Musó šinden mi přišlo velmi blízké. Několik skutečností jsem si ujasnil a opravil, za to jsem velmi rád. Učitelé Müller, van Mourik a Kern se velmi snažili nás učit, přispěchali s konkrétní radou v angličtině, někdy přísně, ale vřele se snažili pomoci.

Na závěr bych rád zmínil, že němečtí iaidisté byli velmi přátelští, učitelé obzvlášť. Téměř každý z učitelů sám za námi přišel zeptat se, odkud jsme, co, kde a pod kým a z jaké linie učitelů cvičíme, jestli se nám tam líbí, jsme spokojeni a kdyby jsme něco potřebovali, tak ať neváháme jim ihned dát vědět. Starali se o to, jestli rozumíme výkladu a vždy buď sami nám anglicky sdělovali informace nebo nám přidělili tlumočníka do angličtiny (někoho z účastníků semináře). Při zkouškách vás nikdo nestresuje ba naopak, snaží se vás uklidnit. Před naším odjezdem jsme šli jednotlivým učitelům poděkovat za výuku, též byli velmi přátelští a nabízeli další možnosti iaidó setkání, popřáli pevné zdraví a štastnou cestu domů. Osobně se mi seminář velmi líbil a mohu ho vřele doporučit. Například ve srovnání s podobnou květnovou akcí lidí z Šinbukanu Slovensko, kterou jsem v minulosti dvakrát navštívil, vím, že raději budu hledat případný seminář opět v Německu. Hanami Lehrgang je mýma očima organizačně velmi dobře zvládnutá akce, cenově dostupná (30 Eur za seminář po EKF slevě), obsahuje intenzivní cvičení s různými učiteli, je možno vidět jejich iaidó a i obsah semináře je rozmanitější. Model semináře a hlavně velká snaha učitele Henryho Schuberta pomoci každému v poslední přípravě na zkoušky mi ukázalo, jak to pěkně může fungovat – je to vlastně jen o lidech.

Těch rozkvetlých třešní jsem cestou viděl mnoho – v Brunšviku, Budějcích i Drážďanech – kouzlo jara oko potěší a svátek to byl pro nás, že jsme do Brunšviku mohli jet. Díky za to našim rodinám.

Petr Březina (Kokki dódžó)

Fotografie od Jardy Adama:
Nedělní část semináře – cvičení ZNKR Seitei iai a korjú ve skupinách

Pohled na halu v Brunšviku, kde se seminář odehrával

My čeští učastníci zájezdu po sobotním části akce

Historická parní lokomotiva vystavená před vlakovým hlavním nádražím v Brunšviku

Fotky od Patrika Ortha – město, seminář:

 

 

 

Tři anglické překlady z knihy Oči sudích v iaidó

iaidó, korjú, Muso šinden rjú, Překlady z jiných webů, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povoleny

Tady jeden odkaz pro iaidisty: http://www.britishkendoassociation.com/713-2/
Jedná se o anglické překlady textů z japonštiny z knihy Iaido šinsain no me 居合道審査員の目 ( Oči sudích v iaidó ). Několik 8.danů ZNKR iaidó hanši napsalo články, co je jejich pohledem podstatné. Níže jsou tři od učitelů: Išido Šizufumi, Kawaguči Tošihiko a Kišimoto Čihiro.
Info k celé knize je v češtině na http://www.kokkidojo.cz/?p=700