Fotogalerie ze semináře s panem Haradou ze srpna 2019

Galerie, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Fotogalerie ze semináře s panem Haradou ze srpna 2019

Iaidisté z Plzně umístili do svojí galerie velké množství fotografií ze semináře s panem Haradou ze srpna 2019 v Českých Budějovicích.

Zde je odkaz na galerii:

https://photos.google.com/share/AF1QipOtgmTys-ej2aHPrBs5ZODa89u3mB-AyVCATI9IIeL-xO5J6REUfZfVzupt1XoTEA?key=TkR1TngxeXRKS2RoRXFmWEk1SG9CZXNrb2VvT3dB

Fotky z uplynulého Mistrovství Japonska v iaidó

Akce, Galerie, iaidó, Japonsko Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Fotky z uplynulého Mistrovství Japonska v iaidó

O uplynulém víkendu se v Japonsku konalo 54. Celojaponské mistrovství v iaidó pořádané Celojaponskou federací kendó. Níže je odkaz na fotografie z akce uvolněné federací. Tentokrát akci hostila prefektura Koči a město Koči.

The 54th All Japan IAIDO TAIKAI released by 全日本剣道連盟 All Japan Kendo Federation https://www.flickr.com/photos/aj_kendo_f/albums/72157710344387442

Plzeňský pohár 2019

Akce, Galerie, iaidó, ZNKR Seitei iai Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Plzeňský pohár 2019

Opět po roce jsme se zúčastnili víkendové iaidó akce Plzeňský pohár ( seminář, zkoušky na kjú a taikai jednotlivců a týmů). Jako učitelé a
sudí zkoušek a taikai byli pozváni Pavel Balvín (Šinbukan Praha), Vladimír Hyndrák ( Kokki dódžó České Budějovice), Michal Kolísek (Šinbukan Vyškov)- všichni 5.dan iaidó. Naší skupinu 3.a 4.dan měl na starosti Vláďa. Moc pěknej seminář – dva cca 3 hodinové bloky cvičení iaidó (škola ZNKR Seitei iai). Za mě můžu říci, že jsem se tam dozvěděl x věcí ke svým zkouškám. Shrnul bych mýma očima tak, že tématem výkladu a snažení o zlepšení bylo v naší skupině přeměna našeho cvičení ze cvičení kata na cvičení waza. Kdybych měl vypíchnout několik věci, co jsem si odnesl ze semináře – obecně porozumění slovům pana Harady – nukicuke, kirioroši, očiburi, nótó – každé má vlastní džóhakjú a jak na to. Seme ve všech waza. Porozumění Morotecuki a Sógiri (smysl a ‚rytmus‘ seků pro waza). Použití prstů a zápěstí pro silnější tasení v Kesagiri. Opravy způsobu zvednutí se ze sedu v Ukenagaši a Uširo.

Sobotu večer následovaly zkoušky na kjú a v neděli proběhlo taikai. Vláďa se zúčastnil obou dnů, já a Honza jen semináře v sobotu. Moc pěkná akce, pořadatelsky výborně zvládnutá.

Fotky z taikai a report od Plzeňáků jsou zde: https://www.budo-plzen.cz/2019/plzensky-pohar-2019/

Adam Majchrzak z Polska přijel na seminář a přivezl malého syna, který cvičil ve skupině kjú a absolvoval také taikai.

Briza

Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

Galerie, kendó, Překlady z jiných webů Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

Na letošním únorovém semináři rozhodčích kendó Evropské federace kendó v Bruselu byl nabídnut článek pana Močidy ( 1885-1974 – Kendó Hanši 10.dan) – zdroj obrázku je FCB stránky Evropské federace kendó. Níže je původní anglický překlad a též i český.

Poznámka: to co Japonci nazývají (kokoro 心) a v anglickém textu je přeloženo jako heart (česky srdce), tak je mezi Japonci myšleno spíše, jako to, co je schováno uvnitř člověka. Ne tělesný orgán, ale jeho mysl, ducha, pocity, nálady, postoje atd. Obecně v podobném významu to známe třeba z českého spojení „Dát do toho srdce.“. Proto v českém překladu použiji výraz myšlení-duch, zdá se mi to více vhodné pro pochopení textu.

Svědectví mistra Moriji Mochidy (Kendo Hanshi 10. dan)

V Kendo, dokud nedosáhneme 50 let, musíme studovat a procvičovat základy, dokud se nám zcela nezažijí.
V podstatě se zdá, že základy jsou to, co se naučíte a získáte během začátečnické fáze. To je obrovský omyl. Vzhledem k takovým myšlenkám se mnozí lidé učí základy jen tak, že je uloží do hlavy a více je necvičí. V mém případě trvalo 50 let, než jsem se naučil základy svým vlastním tělem.
Mé kendó vstoupilo do skutečného cvičení až po 50. roku věku. Teprve po tomto věku jsem mohl začít cvičit kendó pomocí svého myšlení-ducha.
Ve věku 60. let, vaše nohy a spodní část zad oslabují. Co může tuto slabost překonat, je myšlení-duch. Abych se stal silnějším, začal jsem cvičit myšlením-duchem.
Ve věku 70 let se vaše tělo stává slabší. Proto jsem se snažil, aby mé myšlení-duch bylo pevné (neochvějné, nepoddajné, nekolísavé). Pokud nenecháte své myšlení-ducha kolísat, je to myšlení-duch soupeře, které se odráží ve vašem. Snažil jsem se udržet mé myšlení-ducha klidné a nedovolím mu kolísat.
Ve věku 80 let mé myšlení-duch už nekolísalo. Ale přesto někdy do mé mysli pronikají nějaké neužitečné myšlenky. Nyní se snažím nenechat tyto slabé myšlenky proniknout do mého myšlení-ducha.

——————
Testimony of the Master Moriji Mochida (Kendo Hanshi 10th dan)

In Kendo, until we reach the age of 50, we must study and practice the basics until we digest them completely. It is basically bellived that the basics are what you learn and acquire during the beginner stage. This is a huge mistake. Due to a thought like this, many people learn the basics only by filing them in their heads and do not practice them anymore. In my case, it took 50 years to learn the basics with my own body My Kendo entered the stage of real practice only after the age of 50. It was only after that age that I could start practicing Kendo using my heart.
At the age of 60, your legs and the lower back become weak. What can overcome this weakness is the heart. In order to make myself stronger, I started practicing with the heart.
At the age of 70, your whole body becomes weaker. So I started trying to make my heart immovable. If you do not let your heart move, it is the heart of the opponent that is reflected on your own. I tried to keep my heart calm and not let it move.
At the age of 80, my heart did not move anymore. But still, sometimes, some idle thoughts penetrate my mind. Now, I’m not trying to let these little thoughts penetrate my heart.

————————————————
Zde je několik videí, kde je zachycen pan Močida při jeho cvičení:
https://www.youtube.com/watch?v=_XHSZ-sLG3I
https://www.youtube.com/watch?v=IuI_SambVVk
Briza

Krátké info z Mistrovství Evropy v Polsku – EIC 2018

Akce, Galerie, iaidó Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Krátké info z Mistrovství Evropy v Polsku – EIC 2018

Český tým přivezl z 25. Mistrovství Evropy Iaidó dvě medaile z kategorie mudan. Gratulujeme.
Jan Pábl z Nozomi Hradec Králové – zlato
Petr Koubek z Jikishin Praha – bronz

Tady je alespoň pár fotek od Polské federace kendó.

Tým ČR ( závodníci a dobrovolníci pomáhající pořadatelům )


Družstvo vybrané pro soutěž týmů ( Štěpánová, Máša, Kloz, Hora, Hyndrák – trenér, vedoucí reprezentace)

Více fotek je k vidění na FCB. Je moné že se tu na webu objeví podrobnější reportáž od Venci Maši nebo Vládi Hyndráka.

Galerie fotek na FCB účtu Macgregor Photography