Mezinárodní otevřené mistrovství Rakouska v iaidó 2018

Akce, Galerie, iaidó, ZNKR Seitei iai Add comments

V sobotu 12.5.2018 jsme  (Adam, Březina, John a Máša) se zúčastnili Mezinárodního otevřeného mistrovství Rakouska v iaidó v Linci na severu Rakouska. Šlo o výlet do neznáma, o iaidó pod EKF v Rakousku jsme toho moc nevěděli, předpokládali jsme, že mimo domácích iaidistů by mohl přijet ještě někdo jiný z Čech (jakmile jsem se o akci dozvěděl, tak jsem to přeposílal dále na vedoucí osoby iaidó v ČR), snad i z Německa a možná i z Maďarska. V pozvánce stálo, že budou kategorie (v sobotu mudan, šódan, nidan, sandan) a v neděli taikai týmů (3.členný tým – omezení bylo na součet technických stupňů – max. 7) + zkoušky do 1.danu. Už předem jsme věděli, že se nezúčastníme nedělní části, o to větší chuť cvičit byla v sobotu.

V Linzi nedaleko univerzitního centra na severu města nás přivítalo nádherné slunečné letní počasí a také hned Petr Stejskal z Nozomi Hradec Králové. Další známou tváří z Čech byl Tomáš Kyncl – učitel iaidó z Kensei dojo v Praze, který byl pozván jako rozhodčí. Potvrdil se náš předpoklad, že taikai se budou účastnit představitelé z Německa a Rakouska, nicméně národnostně akce byla trochu více různorodá (rakouská Japonka z Grazu, jeden jiný asijský Rakušan, také španělsky znějící jméno měla jedna účastnice a zřejmě jeden účastník s kanadským občanstvím – nicméně všichni německy plynně hovořící). Rakouští pořadatelé a němečtí rozhodčí automaticky na mistrovství Rakouska začali hovořit anglicky kvůli nám 6 Čechům a všem to přišlo přirozené. Cca 20 soutěžících bylo rozděleno do tří kategorií ( mudan+šódan, nidan, sandan). Výběr systému soutěží byl udělán tak, že byla jedna skupina v kategorii a v rámci ní zápasil každý s každým. Po té první 4 z tabulky postupovali dále do vyřazovacích bojů. V kategorii druhých danů, kde byli pouze 4 lidé zápasili dokonce 2x každý s každým ve skupině (v druhém kole cvičili jiná kata než v prvním) a pak se ještě utkali ve vyřazovací části. Ve výsledku tento systém způsobil, že každý měl možnost absolvovat alespoň 6 zápasů. Tohle byl první ukazatel, že takhle akce je koncipována pro účastníky taikai, aby pobrali co nejvíce zkušeností.

rozhodčí a zástupce organizátorů, od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz

většina účastníků ze skupiny 3.danů a 2.danů (od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz)

Druhým ukazatelem bylo, že po skončení taikai jsme podle kategorií byli rozdělení do 3 skupin, kterým se dvě hodiny věnovali vždy dva učitelé (předtím rozhodčí) a člověk měl možnost dostávat zpětnou vazbu, přímo ke svému provedení iaidó.

Třetím ukazatelem, že akce je pro účastníky, bylo perfektní organizátorské zvládnutí akce od představitelů Kendo Linz (angličtina jako hlavní jazyk, pestré občerstvení v ceně přihlášky po celé taikai, přátelské prostředí, tělocvična na rozcvičování a tělocvična na taikai, zajištění zkušených učitelů/rozhodčích – všichni byli z Německa, mimo Tomáše Kyncla) ). Také rakouský iaidista Harald Goldner z Kendo Tirol, který startoval ve 3.danech, připravil systém soutěže a zároveň byl moderátorem soutěže, má na úspěchu akce lví podíl. Mimochodem Harald ještě stihl vybojovat 2.místo v kategorii 3.danů. Taktéž rozhodčí a obsluha časomíry a systému soutěže vydrželi cca 6 hodin s velmi malými pauzami být pozorní, rozhodovat a udělali tak pro naši možnost si zacvičit maximum, i když bylo venku nádherné letní počasí, které se dá v nádherném Linci trávit daleko lépe (prohlídka starého města, honosná katedrála Alter Dom, zoo, ochutnávat Bosner Wurst (v Bosner Eck) nebo Linzer Torte, navštívit místní pivovary, vyjít a dívat se z Pöstlingberg nebo Donaublick na okolí, navštívit nespočet galerií, sportování po stezkách kolem Dunaje (běh, kolo, brusle), jet parníkem po Dunaji do Pasova nebo směr Vídeň, nakupovat v Plus City v nedalekém Paschingu, nebo s dětma do Lolliparku taktéž v Paschingu atd. ).

Teď k výsledkům taikai: 1. místo v prvních danech vybojoval svým precizním provedením iai Petr Stejskal z Nozomi Hradec Králové. V druhých danech Jarda Adam („čerstvý“ držitel 2.dan) od nás absolvoval svoje první taikai v této skupině, vyhrál několik zápasů a skončil 3. Ve třetích danech vyhrál velmi přesvědčivě Venca Máša od nás. Vyhrál všech 8 utkání (téměř vše 3:0, jen jeden praporek 2:1 mu vzal Honza John v bojích ve skupině). Nakonec Honza John i Petr Březina (oba z Kokki dódžó) shodně po čtyřech výhrách a dvou prohrách ve skupině postoupili do vyřazovacích bojů, kde podlehli a skončili třetí.

V článku je pár fotek od nás a od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz. Spousta fotek je velmi hezkých a pěkně i netradičně zachycující průběh akce i okamžiky ze zápasení. Je vidět, že má zkušenosti s focením kendó.

Pro Honzu Johna a Vencu Mášu bylo taikai přípravou na blížící se pokus uspět na zkouškách na 4.dan. Pro Jardu Adama zase nabytí zkušeností, co je třeba upevnit a rozvíjet pro složení 3.danu za několik let. Pro Honzu Stejskala z Nozomi, který se chystá na složení 2.danu v příštích týdnech v Polsku, to bylo také velmi pěknou přípravou a utvrzením, že by mohl složit. Já se dozvěděl, co je v mém cvičení Seitei iai třeba zlepšit ( drobné detaily v Reihó, Furikaburi v Uširó, zvedání/pozice levé nohy v Ukenagaši, silnější tnutí a lehčí Cuki v Ropponme, lepší pozici Džódan v Sanpógiri, správné Ukenagaši a lepší vedení meče v secích v Sógiri – je toho více než dost …).

Jarda Adam provádí techniku Kesagiri

Ukenagaši v semifinále – Máša vzadu vs. Březina – Máša zvítězil 3:0 – od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz

Rád bych ještě napsal následující. Opět (po Braunschweigu/Brunšviku před dvěma lety) jsme se přesvědčili, že v německy mluvících zemích se dělají velmi pěkné akce iaidó, ač námi z Čech mimo akci v německém Villingenu nejsou moc navštěvované. Na akcích není tak velký počet lidí. Je zde více učitelů s vysokým stupněm na účastníka, takže je větší šance se více dozvědět připomínky právě ke svému iai. Je zde větší možnost se setkat s učiteli s 5. a 6.dany (je jich daleko více než v Čechách). Jsou velmi přátelští a otevření. Hodně z nich má japonské učitele a jejich provedení iaidó je blízké tomu, jak cvičíme v Kokki dódžó vlivem Vládi Hyndráka a pana Harady. Je zde šance si hodně zacvičit a více se zlepšit. My „účastníci zájezdu“ z Kokki dodžó jsme se shodli, že se budeme za rok snažit opět přijet a rádi bychom více navštěvovali nějaké semináře nebo taikai v Rakousku nebo Německu. Poloha Budějc je k tomu nakloněna a naše zkušenosti z těchto akcí také.

Na úplný závěr ještě jedna věc. Dá se řící, že jsme se seznámili a navázali kontakty na iaidisty z Rakouska a že by mohlo být pěkné je zvát a potkat na nějakém semináři v Českých Budějovicích či okolí, jistě se někdo případně nebude divit, když na semináři bude slyšet více či méně angličtina nebo němčina vedle češtiny. Dozvěděli jsme se také, že ve skupině Kendó Linz je část iaidistů, kteří mají japonského učitele z oblasti Osaky a učí se od něho mimo kendó také iaidžucu Kjóšin rjú (vedoucími osobami v Linzi jsou Cornelius Praxmarer a Christine Hölzl). Jezdí za ním a jednou do roka také pan učitel jezdí do Lince.

Honza John od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz

Venca Máša od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz

Petr Stejskal z Nozomi s náma z Kokki dódžó

Společné foto (od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz)

 

 

 

Díky našim rodinám (manželkám a dětem), že nás v tento pěkný den oželeli a pustili nás jet na taikai do Lince.

Více fotografií je k vidění ve fotogalerie od fotografky Manuela Hoflehner z Kendó Linz. Použití jejích fotografií u nás na webu nám povolila a my jí za to děkujeme.
https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.eJxFVUmSRSEMulGXmfX~_F~_t68MUtlQFIouYeUTOZ2eYVf0agj5nP8foBYWXmO~_YI6JlTK1PAZkRfwAdAj4CNlHAB52vbZ18gmFJKiUNAPDIJLAGDonapRxmKPh6ViFgCmkWfuPki8mxFTBOQuA2DOtXlFICn5YC6n0s9lxNwAYMUXwIo3678NIjzrQgjD5mcHgBiHoCUMQHsslQjDCl~_BLBLv4hixPUjE~_Jqi3qSh4lHYtie17EspoxSin48pnUIqEtDy36OdRFQBMewNYacjS4pLXMYIfl7A3g8zkLbpRoHfuy~_NWotFPURAIPsLAHGiKu2bKGGtrCMWlI1jH7Y5VGODaoVAiguUgC1xNXy7WW25eMRkJ9b1OMQuBtUHNTWoCoZMYoogzhtchWLPj84KNOgqpkSSmlM354fswioLU~%3BMtFI1jS4lcZspj~_mGyamVqs0xmORvttUhf0QBiNhx1HjUz~%3Bc65PSN6IUxpD~_AxPwSawOxpaVrwyavubNtPmyrHwCTQ~_9YB7Zw3B~_AlLrUO42AeBTb6tS7sKezjgAwDZ36dy6IUA3YZ9Hqwoet9wMCEaUuQy0mLRtb2K~%3BLwXmEDrlpcsjkPpTvV~%3B4snEfrhRkeUGhhxgz~%3By9aHg6dvjp6~_4dPX8mN4QCG1442UVls~_faGnb3hArgOahBbfIwAmtx0BG0W1hVNM0fSnnMCVP021r207auhvmA4C19PBvczx~%3BAc2d4Ha.bps.a.1223353114461716.1073742070.183173545146350&type=1

Stránka Kendó Linz – sekce iaidó:
http://www.kendolinz.org/iaido

Stránka Rakouské federace kendó, kde se dají vidět v kalendáři jejich akce:
http://www.kendo-austria.at/

Tak třeba někdy na nějaké akci iaidó v Rakousku. Bude se vám jistě líbit.
Bříza

Comments are closed.