Cvičení v Praze s delegací japonských učitelů kendó

Nezařazené Add comments

V sobotu (13.10.2018) proběhlo v Praze jednodenní cvičení kendó s delegací japonských učitelů. V delegaci vedené panem Jumurou (8.dan kendó hanši) se nacházeli 3 držitelé 8.danu, 9 držitelů 7.danu a dva držitelé 6.danu (dva z učitelů byly ženy se 7.danem a zbytek byli muži). Sjelo se odhadem 40 kendistů v drtivé většině z Čech a Moravy. Několik jednotlivců dorazilo i z Německa (Lipsko), Slovenska, Francie a také několik Japonců aktuálně žijících v ČR. Dopolední část akce započala přednáškou o Juko datocu (platný zásah – podmínky k dosažení platného zásahu) od pana učitele Jomury. Pan Jomura sdělil a ukázal několik zajímavých věcí. Mě zaujaly nejvíc dvě – způsob jakým při seku používal zápěstí, což dle něj vede k „ostrosti seku“ ( akcelerující pohyb meče ) a sdělení, že my v Evropě dle statistik platných technik z mistrovských soutěží, bychom se měli více učit a používat obranné techniky (suriage / kaeši waza atd.). Daleko více než v Japonsku se v Evropě skóruje útočnými technikami (šikake waza) než obrannými (ódži waza). Pak následovalo ZNKR Seitei iaidó enbu pana Gondy a také enbu kendó kata jiných dvou učitelů. Dopolední část završil výklad jednotlivých kendókata s tači od pana učitele Jomury. Při jejich cvičení jsem měl to štěstí, že jsem dostal velmi mnoho připomínek a podrobností k provedení kendókata od pana učitele Takanajagiho, který se víceméně po celou dobu cvičení věnoval naší dvojici (mně a Petru Koubkovi z Jikishin Praha). Svým klidným a trpělivým projevem, tak podpořil zájem o kendókata.

Během odpolední přestávky se mi naskytla možnost chvilku hovořit se sensejem Gondou a ještě jedním učitelem, který když viděl, že do futrálu dávám bokutó s plastovou sajou se přišel zeptat anglicky, jestli cvičím iaidó a jaký mám stupeň. Po chvíli přivedl senseje Gondu a ten se se zájmem vyptával, co cvičím a kde a s kým. Po té, co jsem mu řekl, že sempai u nás v dódžó je žák pana Harady Kazuhira z Jamagaty, tak se vyptával, jestli tam jezdíme, co s námi pan Harada cvičí. Jsem mu popsal situaci, že někteří lidé z dódžó tam jezdí, já ne a že jezdí i pan Harada sem a vždy udělá hodně keikó s námi. Také, že cvičíme hodně kihon s panem Haradou a převážně waza ze Seitei iai, že pan Harada klade důraz na silnou práci nohou a boků a uvolněnost vršku těla. Přišlo mi, že pány učitele odpověď uspokojila a po několika málo dalších otázkách, pak pan Gonda řekl, že si myslí, že cvičení iaidó a kendó je dobrý způsob a že mám v tom pokračovat/vydržet.

První část odpolední části byla zaměřena na praktické pochopení Juko datocu a cvičení rozhodčích. Byly prováděny cvičné zápasy v kendó a nad děním v zápasišti a provedenými technikami učitelé s námi vedli výklad a diskuzi. Učitelé přerušovali zápas a ptali se všech, zda by ippon uznali či ne. Případně chtěli vědět proč ne, či proč jo. A případně dali svůj pohled/názor. Tímto způsobem se nás snažili přinutit pozorně sledovat dění v zápase a rozpoznávat Juko datocu. Tuto část vedl pan učitel Noguči 8.dan hanši kendó a občas ho doplňoval pan učitel Jumura.

Druhá část odpoledne začala cvičením jednotlivých waza od útoků na koté, men, dó v různých provedeních, až po drily nácviku technik s hiki, suriage, učiotoši technikami – Např. men hiki men/kote/do a hned, jakmile se pohybem vzad vytvoří vzdálenost pro útok, tak soupeř útočí na naše koté/men a my provádíme obrannou wazu (kote suriage men, men suriage men, kote učiotoši men, kote učiotoši kote men) a dopředu na dalšího partnera. Vše souvisle a postupně na 4-5 partnerů v řadě za sebou.

Poslední část bylo džigeiko s učiteli – odhadem asi 60-90 minut. Stihnul jsem cvičení se sedmi nebo osmi učiteli. Po chvilce zápasení, kdy učitelé prohlédli mé kendó nízké úrovně, tak se džigeiko často změnilo v kakarigeiko. Kdy mě sensejové propustili dříve či později ve stavu aktuálního vyčerpání. Někdy učitel kakarigeikó na chvilku přerušil a proložil vysvětlováním a demonstrací, co chce, abych změnil a hned ukázal. Za to jsem byl velmi vděčen. Vesměs když to shrnu, tak chtěli u mě učitelé vidět pěkný energický útok na men s akcelerací pohybu a pořádným kiai, kterému předchází vyvinutý tlak pohybem vpřed (s případným rychlým přísunem zadní nohy) s lehkým odkloněním šinaje učitele ze středu a pak hrotem mířícím na něj a korektně vysokým nápřahem pro sek. Případně také místo pokusů o krytí při jejich útoku chtěli vidět můj rychlý útok na men. Rád bych na okraj zmínil, že jsem se tohoto vřelejšího a pro mě efektivnějšího přístupu dočkal spíše u učitelů s nižšími stupni (Gonda a Kubó a učitelů z řad žen), cítil jsem, že opravdu mají zájem a snahu, abych se naučil/poučil ze setkání – měl jsem podobný pocit, jako když učí iaidó pan Harada, cítil jsem přísnost, ale vřelost a zájem. U ostatních učitelů, se kterými jsem cvičil, jsem měl pocit, že jsou formálnější, přísnější, tvrdší, ale i tak stručně dali najevo, co mám zlepšit – vytvoření tlaku, korektní výši nápřahu a energický útok na men. Všem jsem za to vděčen.

Na závěr při nástupu měl pan učitel Jomura kratší proslov, kdy sdělil obecně všem, že nám nechybí elán, rád přijede opět a že bychom se měli v našem kendó zbavovat nepotřebných a zbytečných pohybů, jako příklad zmínil pohyb meče nahoru po zasazení úderu na men. Toto nedělat a zbavit se toho. Celý den slova učitelů překládal prezident České federace kendó Jindřich Zielgelheim ze Sandómonu Praha.

Večer ještě byla možnost jít do restaurace s učiteli, na kterou Jindra Ziegelheim vyzýval účast, ale jelikož jsem měl už koupený lístek na autobus do Budějc, tak jsem toho nevyužil a do odjezdu busu cestou na Smíchov zchladil tělo a ruce několika pivkama. Bylo to příjemné završení pěkně prožitého dne. Kůže na nohách vydržela neprasknout celý den, snad znamení, že v poslední době cvičívám kendó pravidelněji a tělo si na to už začíná zvykat. Díky za to kolegům v budějckém Kusanagikai.

Výprava delegace japonských učitelů a jejich doprovodu
Masahito Yumura Hanshi 8. dan 77 let
Shinichiro Noguchi Hanshi 8. dan 69 let
Yasuko Noguchi
Koetsu Sone kyoshi 8. dan 71 let
Ryoko Hoshikawa
Yorihiko Maeno Renshi 7. dan 79 let
Etsuko Maeno
Kazuhisa Inoue   Kyoshi 7. dan 71 let
Testuro Yasuda Kyoshi 7. dan 71 let
Yuri Yasuda
Midori Kikuxhihara Kyoshi 7. dan 69 let
Etsuji Emoto Kyoshi 7. dan 69 let
Shinzo Moritani Kyoshi 7. dan 67 let
Shigeru Takayanagi Kyoshi 7. dan 65 let
Takeshi Senzaki Kyoshi 7. dan 64 let
Taka Adachi Kyoshi 7. dan 54 let
Takanoru Gonda Renshi 6. dan 69 let
Tatsuya Kubo Renshi 6. dan 63 let
Yoko Kubo

Společné foto na závěr akce. Foto pochází od Kacubó Kenrinkai (zdroj. https://www.facebook.com/Kacubo/photos/a.10156121085535249/10161046936635249/?type=3&theater).

 

 

 

 

 

Akce se mi velmi líbila, spoustu věcí ke zlepšení jsem si odnesl. Níže je několik mých fotek z enbu na pořízení více fotek z různých částí cvičení nebyl čas nebo prostor.
Briza

Takanoru Gonda ukazuje svojí Mae waza školy ZNKR Seitei iaidó

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotka skupiny japonských učitelů před cvičením

 

 

 

 

 

 

 

Učitelé předvádí Nihon kendó kata (myslím, že to jsou páni učitelé Sone a Noguči)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tady je ke stažení pdf s naskenovanými dvěma listy informacemi, které pan učitel Jumura měl pro nás připravené ke své přednásce o Juko Datocu.

20181012_PrahaKendoSJapDelegaci_prednaska_JukoDatocu

Comments are closed.